Gelecek, kadınlara daha fazla fırsat eşitliği getirecek

Gelecek, kadınlara daha fazla fırsat eşitliği getirecek

IWF Türkiye üyeleriyle bir araya gelen Prof. Dr. Acar Baltaş, kadın liderliği ekseninde pandemi ve sonrası konusunda görüşlerini aktardı. Yeni ekonomik düzende kadınların işe ulaşım fırsatlarının artabileceğini vurgulayan Baltaş, “Gelecek, kadınlara daha fazla fırsat eşitliği getirecek” dedi.

Prof. Dr. Acar Baltaş, 20 Mayıs 2020’de düzenlediğimiz video konferansla, IWF Türkiye’nin misafiri oldu.  Kadın liderliği, pandemi ve sonrası konusunda görüşlerini aktardı. Çince ve Japonca’da krizin tehlike ve fırsat işaretleri ile simgelediğini, kadınlar ve girişimciler olarak bunu fırsata dönüştürmeyi becermemiz gerektiğini söyledi. Karşımıza çıkan sorunların başında gelir ve fırsat eşitsizliği olduğunu hatırlattı. Prof. Dr. Acar Baltaş, yeni ekonomik düzende kadınların işe ulaşım fırsatlarının artabileceğini vurguladı.

Kadınlardaki temel özellikler arasında; bağlanabilirlilik, alçak gönüllülük, samimiyet, sabır ve empatinin yer aldığını bunların da yeni ekonomide aranan dayanıklılık, yılmazlık, öz yeterlilik, işbirliği, ilişki yönetimi ile bağdaştığını belirtti. Önümüzdeki dönemde insani değerlerin, dayanışmanın, sosyal devlet bakışı ile çevre duyarlılığının artacağının altını çizen Baltaş, tüketim özlemi ile parayla ölçümlemenin azalacağını söyledi. Geleceğin, kadınların ve onlar gibi düşünen, düşünebilen erkeklerin elinde olacağını hatırlatarak katılımcıları cesaretlendirdi ve desteğini gösterdi. Bizleri cesaretlendiren ve ilham veren bu konuşma için Prof. Dr. Acar Baltaş’a teşekkür borçluyuz.

Post a comment