IWF TÜRKİYE

IWF Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1982 yılında kurulan International Women’s Forum’un (IWF) Türkiye yapılanmasıdır.

Küresel ölçekte, 33 farklı ülkede örgütlenmiş kadın liderlerin oluşturduğu IWF, farklı alanlarda elde ettikleri başarılarıyla lider ve öncü konuma ulaşmış etkin kadınları bir araya getirerek kadın liderliğini farklı kültürler, coğrafyalar ve kariyerler kapsamında geliştirmeyi hedefleyen uluslararası bir iletişim ve etkileşim ağıdır. IWF, farklı ülkelerden gelen, değişik başarı hikâyeleri ve kültürlere sahip kadın liderlerin buluştuğu, fikir ve bilgi paylaşımında bulunduğu ve birbirlerinden ilham aldığı ortamlar sunmakta, liderlik gelişimi konusunda öncülük etmektedir. Bu amaçla düzenlediği uluslararası, bölgesel ve ulusal konferanslar, üst düzey devlet ve kurum yöneticileriyle buluşma toplantıları ve uluslararası eğitim programları ile lider olan ve lider olma potansiyeline sahip kadınları bir araya getirmektedir. Değişen dünya koşullarına uyumlu iyi liderlik uygulamalarını tanıtma ve özendirme, alanlarında lider kişi ve kurumların deneyimlerini ve başarılarını, liderlik nitelikleri kazandırma ve geliştirme programlarında paylaşan IWF’in dünya çapında iletişimde olduğu lider kadın sayısı 6200’ü aşmıştır.

IWF Türkiye, kadın liderliğini geliştirme ve artırma hedefini ülkemiz özelinde benimsemiş, farklı alanlarda etkin bir grup heyecanlı, tutkulu ve başarılı kadın tarafından 2014 yılında kurulmuştur. Misyonumuz alanlarında başarılı Türk kadınlarının işbirliği ile vizyonumuzu tanımlayan öncelikli alanlarda ülkemizdeki kadın lider istatistiklerini artırmaktır. Bu çerçevede amacımız oluşturduğumuz iletişim ve yapılanma ile girişimci, yaratıcı, yatırımcı, çözüm üretici, başarılı ve enerjik kadınlara sahip oldukları bu potansiyellerini lider olma hedefine doğru geliştirmeleri konusunda uluslararası ve ulusal ölçekte destek ve yönlendirme sağlamaktır.

Kanada’nın 19. ve tek kadın Başbakanı (1993) ve eski IWF Başkanı Kim Campbell’in bir konuşmasında söylediği gibi “IWF, bir organizasyona üye olmak için çok yoğun olan kadınlar için bir yapılanmadır.”