Kız çocuklarımızı cesaretlendirelim

Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Gülden Türktan, Habitat Derneği’nin gerçekleştirdiği ‘Kız Kardeşim Online İlham Buluşması’nın konuğuydu. Bilgi ve tecrübelerini paylaşarak Hilal Gerçek’in sorularını yanıtladığı programda, kadın liderliğini güçlendirmek için kız çocuklarımızı cesaretlendirmeliyiz mesajı verdi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Gülden Türktan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Coca-Cola Türkiye iş birliği ile 2018 yılında başlatılan Kız Kardeşim Projesi’nin COVID-19 salgını nedeniyle dijital platforma taşınan Online İlham Buluşması’nın konuğu oldu. Proje, kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almaları için desteklenmesini amaçlıyor. IGTV platformundan canlı yayınlanan buluşmada Dr. Gülden Türktan, Habitat Derneği’nin Girişimcilik Program Direktörü Hilal Gerçek’in sorularını yanıtladı. IWF Global hakkında bilgiler paylaşan Türktan, IWF Türkiye’nin ülkemizde kadın liderliğini güçlendirmek için hayata geçirdiği projeleri de anlattı.

Ülkemizde kadın liderliğini güçlendirmek için kız çocuklarının cesaretlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Gülden Türktan, “Kültürümüzde, kız çocuklarını arka plana iten bir anlayış var. Kız çocukları, dışarıda yapılacak bir iş varsa ‘sen yapamazsın, bırak erkek kardeşin yapsın’ diyerek engellenir ve daha çok ev işlerine yönlendirilir. Çok yanlış. Bu anlayışı yıkmalıyız. Kız çocuklarımızı cesaretlendirmeli ve istedikleri, hedefledikleri her şeyi başarabileceklerine inanmalarını sağlamalıyız” dedi.

Türkiye’nin 81 ilinde binlerce genç gönüllüsü ile hiçbir ayırım yapmaksızın toplumdaki tüm dezavantajlı grupları desteklemeye yönelik projeler hayata geçiren Habitat Derneği’nin düzenlediği bu buluşmanın tam kaydı aşağıdaki linkten izlenebilir.

https://www.instagram.com/p/CAvcjT5gf-w/

Post a comment