İstanbul’da üç yeni güzel sanatlar lisesi, Türk müziği ve halk müziği alanında öğrenci yetiştirecek

İstanbul’da üç yeni güzel sanatlar lisesi, Türk müziği ve halk müziği alanında öğrenci yetiştirecek

Türk ve Halk müziğine büyük katkı

IWF Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Aylin Şengün Taşçı’nın Türk ve Halk müziğimize verdiği katkılara, çok değerli bir kilometre taşı daha eklendi.

IWF Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Aylin Şengün Taşçı’nın fikir aşamasından itibaren büyük emek verdiği, Türk müziği ve Halk müziği alanında öğrenci yetiştirecek güzel sanatlar liselerinin sayısı üçe çıktı. Sanatçılığının yanı sıra Milli Eğitim Bakan Danışmanlığı görevini de üstlenen Dr. Aylin Şengün Taşçı’nın isim annesi olduğu bu okullarda, öğrenciler ilk yıl İngilizce hazırlık eğitimi alacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla 1 Temmuz’da Ankara’da imzalanan protokolün İstanbul’daki tanıtımı, Cağaloğlu Geleneksel Türk Sanatları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 10 Temmuz’da gerçekleştirildi. Bu protokolle, ilki Etiler’de açılan İstanbul Itrî Güzel Sanatlar Lisesi’ne iki tane daha eklendi. Pendik Abdülkadir Meragi Güzel Sanatlar Lisesi ve Başakşehir İsmail Dede Efendi Güzel Sanatlar Lisesi adı verilen okulların her biri projeye dahil olan üniversitelerden birine bağlandı ve o üniversitelerin akademisyenleri, bu okullarda eğitim verecek.

Geleceğin bestekarları ve sanatçılarının ortaya çıkmasında ilk adım

Dr. Aylin Şengün Taşçı, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, imzalanan protokolle geleneksel müziğin bugün eğitim sistemi içerisinde layık olduğu yere oturtulması açısından çok önemli bir adım atıldığını dile getirdi.

Güzel sanatlar liseleri içinde tematik olarak sadece geleneksel müzik eğitimi verecek liselerin kurulmasının geleceğin değerli bestekarlarının ve sanatçılarının ortaya çıkmasında ilk adım olduğunu belirten Taşçı, bu liselerde geleneksel müziğin tüm incelikleriyle öğretileceğini, öğrencilerin hazırlık sınıfıyla başlayan ve arkasından uzun bir dönem içinde İngilizce eğitimini çok iyi veren bu yapılar sayesinde uluslararası vizyona sahip, gelecekteki sanatçılar olarak yetişeceklerini ifade etti. Taşçı, “Protokole göre geleneksel müzik eğitimimizin verileceği Pendik Abdülkadir Meragi Güzel Sanatlar Lisesi Marmara Üniversitesi’nin, Beşiktaş Itri Güzel Sanatlar Lisesi İstanbul Üniversitesi’nin ve Başakşehir İsmail Dede Efendi Güzel Sanatlar Lisesi İstanbul Teknik Üniversitesi’nin himaye ve desteğiyle çalışmalarını sürdürecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bünyesinde görev yapan sanatçı arkadaşlarımız da kendi bilgi, deneyim ve vizyonlarını düzenlenecek etkinliklerle bu okullardaki öğrencilerimize aktaracaklar.” şeklinde konuştu.

Türk sanat müziği sanatçısı ve akademisyen olmanın yanı sıra Türk müziğini geçlere tanıtmak amacıyla farklı birçok projeye imza atan Dr. Aylin Şengün Taşçı’yı, bu okulların açılmasında verdiği emeklerden dolayı yürekten tebrik ediyor, kendisine teşekkür ediyoruz. Açılan güzel sanatlar liselerimizin de gençlerimize ve sanata hayırlı olmasını diliyoruz.

Post a comment