IWF Türkiye’den Açık Mektup

Değerli İş Sahibi Kadınlar,

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle zorlu günlerden geçiyoruz ve belirsizlikler içindeyiz. En önemli ve öncelikli olan elbette sağlığımızı korumak. Bunun için bilim adamlarının uyarılarını dikkatle dinlemeli, gereken her türlü fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına kendimiz ve çalışanlarımız için eksiksiz uymalıyız. Bu sürecin ekonomiye olumsuz etkilerini de yaşamaya başladık. En önemlisi satış gelirinden yoksun bir dönem yaşadık. Olumsuz etkilerin sürebileceğini tahmin etmek zor değil. Biliyoruz ki sizler, ister küçük olsun ister orta ölçekli, şirketlerinizin sürdürülebilirliği için planlar yapıyor, çare yolları arıyorsunuz. Önerimiz, bu süreçte bazı temel tedbirlerle finansal durumunuzu da koruma altına almayı unutmayınız.

Bunun için sizlere 4 adet genel önerimiz var:
1) Belirsizlikle başa çıkmanın en iyi yolu iyi bir plana sahip olmaktır. Bir değişim planınız var mı? İşe dönüş planınız veya bütçeniz var mı? İşe dünüş planınızı gerçekçi ve detaylı bir şekilde yapın ya da gözden geçirin. Çalışma arkadaşlarınızdan evden çalışmayı tercih edecek olanlar çıkabilir. İş saatlerini serbest veya esnek bırakmak isteyebilirsiniz.

2) Giderlerinizi ve maliyetlerinizi gözden geçirin. Hangisini azaltmak mümkün? Özellikle sabit giderlerinizi azaltmanın yollarını arayın. Eğer satışlarınız düşecek diye tahmin ediyorsanız, daha düşük kirası olan bir yere geçin. Taşınma gideri doğabilir ama uzun dönemde sabit bir gider olan kiranızdan tasarruf edebilirsiniz. Bunun kârınız üzerinde tesiri olumlu olabilir. Bu hesaplamayı iyi yapmanız gerekir. Lüzumsuz giderleriniz var mı? Kullanmadığınız telefon gibi. Bunları listeleyip hemen iptal edin.

3) Kredi kullanıyorsanız, kredilerinizi düşen faizlerle yenileyebilirsiniz. Yeni bir atılım yapmanız gerekiyorsa kredi faizleri düşük. Kredi alabilirsiniz.

4) Bu salgın bir gün elbet bitecek. “Salgın sonrasında ‘yeni normal’e uyum sağlamak için benim birine danışmam lazım, neler yapabilirim?” diyorsanız [email protected]’a bize yazın! Her soruya cevap vermeye çalışacağız. Ancak, para taleplerine maalesef cevap veremeyeceğiz. Bir kredi kurumu veya yardım kuruluşu değiliz. Sadece size işe planlı dönüş, tasarruf konularında öneriler verebiliriz.
Haberlerinizi bekliyoruz.
Sağlıkla ve sağlıklı kalın,

Dr.Gülden Türktan
IWF Türkiye
Yönetim Kurulu Başkanı